do kasy suma: 0,00 zł

Dymitr Samozwaniec - Aleksander Hirschberg

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 64,00 zł 64.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 60 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Aleksander Hirschberg
Tytuł: Dymitr Samozwaniec
Seria: BIBLIOTEKA TRADYCJI SANDOMIERSKIEJ Nr 24
Oprawa: Miękka
Format: 14,50 x 20,50
Ilość stron: 308
ISBN 978-83-8064-001-6
EAN: 9788380640016

Reprint. Ze wstępu: „Jedną z najbardziej zagadkowych postaci w dziejach powszechnych, był niewątpliwie pierwszy Dymitr Samozwaniec. Jeżeli już sama tajemniczość jego pochodzenia zwracała nań uwagę historyków i poetów, jeszcze więcej pociągały ich jego niepospolite zdolności, śmiałe i daleko sięgające plany, zrazu powodzenie zdumiewające, a w końcu śmierć tragiczna. To też nie masz prawie literatury europejskiej, w której nie byłoby większej, lub mniejszej ilości dzieł mu poświęconych, w której w powieściach, lub dramatach nie opiewano by jego losów niezwykłych. Pomimo tak wielkiego zajęcia, jakie od dawna wzbudzała postać pierwszego samozwańca, dotychczas nie mamy jeszcze jego historii...” Niniejsza książka znakomicie uzupełnia tę lukę. Polecamy!

 

Spis treści:

Słowo wstępne
I. Śmierć Fiedora. Borys Godunow carem. Bogdan Bielski. Jego zamach nieudały w r. 1584. Pomysł podstawienia samozwańca. Poplecznicy tej sprawy w Polsce.
II. Poselstwo Lwa Sapiehy do Moskwy  r. 1600. Pierwsze wieści o Dymitrze. Prześladowania Godunowa. Przybycie Dymitra do Kijowa.
III. Wpływ Hojskich na usposobienie Dymitra. Pobyt jego na dworach książąt Wiśniowieckich. Agitacye w państwie moskiewskiem. Uniwersał Zygmunta III-go.
IV. Projekt unii Polski z Moskwą. Korzyści takiego połączenia. Plany Zygmunta. Pobyt samozwańca w Krakowie. Audyencya u króla. Tajny układ z Dymitrem. Nawrócenie do katolicyzmu.
V. Dymitr na sądach w Sanoku. Starania o względy Zamojskiego i Ostrogskich. Zapisy na rzecz Maryny i Jerzego Mniszcha. Misya Smirnego Otrepiewa. Zamach na życie Dymitra.
VI. Nadużycia rot zaciężnych Dymitra. Pochód ku granicy moskiewskiej. Uroczysty wjazd do Kijowa. Odezwy Dymitra. Zajęcie Czernichowa. Oblężenie Nowogrodu Siewierskiego. Klęska pod Dobryniczami. Poselstwo Tatiewa do Polski.
VII. Nieprzychylne dla Dymitra usposobienie w Polsce. Sejm z roku 1605. Mowa Jana Zamojskiego. Odezwy patryarchy moskiewskiego. Nowy zamach na życie Dymitra. Waleczna obrona Kromów.
VIII. Śmierć Borysa. Syn jego Fiedor carem. Anarchia w wojsku pod Kromami. Większa część armii poddaje się Dymitrowi. Pierwsze jego czynności jako władcy całego państwa. Zaburzenia w Moskwie. Śmierć Fiedora i jego matki. Uroczyste poselstwo zaprasza Dymitra do objęcia rządów.
IX. Pobyt samozwańca w Sierpuchowie i we wsi Kołomienskoje. Uroczysty wjazd do stolicy. Oświadczenia Bogdana Bielskiego. Ignacy patryarchą moskiewskim. Spisek Szujskich. Koronacja Dymitra. Rozruchy w Moskwie.
X. Dymitr stara się zjednać sobie swoich poddanych. Rysy charakterystyczne jego rządów i sposobu postępowania. Stosunki dyplomatyczne z Polską. Poselstwo Aleksandra Gosiewskiego.
XI. Stosunek samozwańca do jego popleczników w Polsce. Serdeczna przyjaźń z rodziną Mniszchów. Dymitr przysyła posła swojego z prośbą o rękę Maryny. Ślub i uroczystości weselne. Niezadowolenie z rządów Zygmunta w Polsce. Rada senatu w Warszawie.
XII. Ułaskawienie Szujskich. Dymitr ułatwia im ich zabiegi. Jego wyzywające postępowanie wobec Szwecji i Tatarów. Zamach na życie cara. Powiększenie straży przybocznej.
XIII. Ambitne plany Dymitra. Jego stosunki z Stolicą apostolską. Misja ks. Andrzeja Ławickiego. Poselstwo Aleksandra Rangoniego
XIV. Korespondencja Mniszcha z Dymitrem. Podróż do Moskwy. Uroczyste przyjęcie w Smoleńsku. Przybycie wojewody do Moskwy i pierwsza audiencya u cara. Uroczysty wjazd Maryny. Spór o tytuł cesarski.
XV. Maryna przenosi się do pałacu carskiego. Koronacja jej i zaślubiny z Dymitrem. Rozmowa samozwańca z ks. Sawickim. Dymitr wchodzi w ścisłe porozumienie z przywódcami malkontentów polskich. Wybuch buntu. Śmierć Dymitra. Rzeź Polaków.
XVI. Mylne sądy o Dymitrze współczesnych i potomnych. Charakterystyka samozwańca.
Dodatki
List Dymitra do papieża Klemensa VIII-go
Objaśnienia do ryciny "Widok Kremlu w Moskwie"

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl