do kasy suma: 0,00 zł

Historia Attyli i jego następców aż do usadowienia się Węgrów w Europie. Tomy 1-2 - Amedee Thierry

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 140,00 zł 140.00
ilość + -kpl.
Zyskujesz 140 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Amedee Thierry

Tytuł: Historia Attyli i jego następców aż do usadowienia się Węgrów w Europie. Tomy 1-2

Wydawnictwo: ARMORYKA

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2018

Format: 14,50 x 20,50

Ilość stron: T.1: s. 360, T.2: s. 379

ISBN: 978-83-8064-445-8

EAN: 9788380644458

REPRINT. Attyla (łac. Attila z goc. dosłownie „Mały ojciec”, „Ojczulek”), zwany też „Biczem Bożym” (ur. 406, zm. 453) – władca Hunów w latach 445-453. Razem ze swoim bratem Bledą stworzył imperium, które sięgało od Danii po Bałkany i od Renu aż do Morza Kaspijskiego. Attyla urodził się w 406, jako syn Mundzuka. Razem ze swym starszym bratem Bledą odziedziczył tron po stryju Ruasie. Po objęciu władzy nad plemieniem rezydował w okolicy Tokaju w górnych Węgrzech. W roku 441 spustoszył Mezję, Ilirię i Trację. W 445 w trakcie polowania zabił swego brata Bledę, z którym dotychczas dzielił przywództwo nad Hunami, myląc go z niedźwiedziem. W 447 najechał Cesarstwo Wschodniorzymskie i zmusił cesarza Teodozjusza II do jednorazowego trybutu w wysokości 6000 funtów złota, potroił też wówczas do 2100 rzymskich funtów złota płaconą przez cesarstwo coroczną daninę. Jednym z zarzutów wobec Rzymian było zbezczeszczenie przez biskupa z Margus królewskich grobów Hunów na północ od Dunaju. Attyla chciał poślubić Honorię, siostrę cesarza Walentyniana III. Kiedy zabiegi wodza Hunów o jej rękę zostały odrzucone (450), przeprawił się przez Ren na zamieszkane przez Franków tereny Cesarstwa Zachodniorzymskiego i zburzył wiele miast frankijskich, między innymi Metz. Oblegał też Orlean, ale zachodniorzymski wódz Aecjusz Flawiusz odparł go spod miasta. Na Polach Katalaunijskich między Troyes a Metzem doszło do krwawej bitwy pomiędzy wojskami Attyli a Wizygotami, Burgundami, Frankami i Rzymianami. Hunowie zostali pokonani. Attyla cofnął się, ale w następnym roku (452) najechał północną Italię. Zburzył m.in. Akwileję, głód i panująca wśród Hunów zaraza skłoniły go jednakże do zaprzestania najazdu. W 453 Attyla zmarł z powodu krwotoku z nosa, kiedy krew zalała mu płuca, podczas gdy sam monarcha był kompletnie bezwładny z powodu nadmiernej ilości spożytego alkoholu. Zabawa Hunów odbywała się z okazji zawarcia małżeństwa Attyli z Ildico, jego ostatnią żoną. Synowie Attyli podzielili państwo między siebie, co doprowadziło do jego dezorganizacji i rozpadu. Według innych źródeł, Attyla zmarł w wyniku przepicia na własnym ślubie lub zmarł we własnym łóżku w wyniku otrucia. W 454 Gepidzi rozbili Hunów w bitwie nad rzeką Nedao. Ich resztki uszły na wschód. (za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Attyla)

 

Spis treści:

Spis rzezy w tomie pierwszym
Przedmowa
Część pierwsza. Historia Attyli.
Rozdział I. Pochodzenie Hunnów. Ich charakterystyka. Wizygotowie. Bitwa pod Adrianopolem.
Rozdział II. Przybycie Hunnów nad Dunaj. Attyla i Bleda nowi królowie Hunnów. Państwo Attyli.
Rozdział III. Poselstwo Attyli do Teodozyjusza. Attyla poślubia córkę Eskama.
Rozdział IV. Pałac Attyli i Kerki. Wjazd Attyli do stolicy. Attyla wymierza sprawiedliwość. Syn Attyli.
Rozdział V. Zamiary Attyli względem państwa Zachodniego. Oznaki zwiastujące wojnę. Spustoszenie Galii przez Hunnów. Rola biskupów wobec najazdu Attyli.
Rozdział VI. Orlean w V-tym wieku. Poselstwo Agnanusa do Attyli. Hunnowie wkraczają do Orleanu. Attyla przechodzi przez Szampaniję. Rozprawa na polach Kalaunickich pod Chalons (nad Marną). Śmierć Teodoryka króla Wizygotów.
Rozdział VII. Attyla zgromadza nową armię w celu wkroczenia do Włoch. Hunnowie przechodzą przez Alpy Juliańskie. Oblężenie Akwilei. Założenie Wenecyi. Attyla w Mediolanie. Rzym wysyła do niego papieża Leona. Attyla przystaje na pokój. Attyla zagraża cesarstwu wschodniemu.
Rozdział VIII. Wielkie przygotowania do uroczystości u Hunnów. Attyla zaślubia Ildikę. Uczta weselna; znaleziono Attylę nieżywego w łożu. Spory między jego synami. Wojna między dowódcami Attyli i jego synami. Rozkład moralny państwa Zachodniego. Rola dowódców Attyli w państwie Zachodnim.
Część druga. Historia synów i następców Attyli.
Rozdział I. Synowie Attyli. Ich niezgoda sprowadza upadek państwa Hunnów. Bitwa nad Netadem. Starożytne ludy Pannonii i Mezyi. Wołosi czyli Rumuni. Stan militarny okolic naddunajskich. Charakter synów Attyli. Ich niesnaski.
Rozdział II. Synowie Attyli uderzają znowu na Ostrogotów. Oblężenie Sardyki. Wyprawa w góry Hemaus. Hunnowie i Goci biją się z sobą. Losy potomków Attyli.
Rozdział III. Skutki śmierci Dengizyka; rozprzężenie się jego królestwa. Organizowanie się nowych hord nad Wołgą i Donem. Pierwsze ukazanie się Słowian: Antowie, Wendowie, Słoweni. Typ fizyczny i zwyczaje Słowian. Początki Bułgarów. Związek hunno-wendo-bułgarski. Skonfederowani napadają na cesarstwo rzymskie. Bitwa nad Zurtą. Nowe wyprawy Hunnów, Bułgarów i Słowian. Stan cesarstwa rzymskiego w pierwszych latach VI-go wieku. Cezarowie bizantyjscy stają się teologami. Anastazy Silencyjaryjusz cesarzem. Bunt w Konstantynopolu. Wojna religijna na północy cesarstwa. Witalijanus.
Rozdział IV. Justynian cesarzem. Nowe ukazanie się Słowian i Hunnów nad Dunajem. Rzymianie pobici przez Germanów. Gotowie Tetraksyci. Gepidowie i Longobardowie.
Rozdział V. Zerwanie zawieszenia broni między Gepidami i Longobardami. Zaraza i trzęsienie ziemi niszczą państwo. Nowa wojna z Hunnami, Kutrygurami, Słowianami i Bułgarami pod wodzą Zabergana. Przybycie Awarów.
Rozdział VI. Następcy Attyli. Przygody Uar-Kunów. Awarowie rzucają się na Słowian. Śmierć Justyniana. Charakter Justyna II-go. Charakter Bajana chana Awarów.Nowe zatargi między Longobardami i Gepidami. Poselstwo Awarów w Konstantynopolu. Tyberiusz oddaje Syrmijum Awarom.

Spis rzeczy w tomie drugim.
Część trzecia. Historia następców Attyli - państwo awarskie.
Rozdział I. Drugie państwo huńskie. Panowanie Awarów nad Dunajem. Wojna Rzymian ze Słowianami. Rzymianie przekraczają Cissę. Zgon Bajana i cesarza Maurycego.
Rozdział II. Wstąpienia na tron rzymski Heraklijusza. Wojna domowa. Zdobycie Jerozolimy przez Persów. Położenie cesarstwa wobec Europy.
Rozdział III. Wyprawa Heraklijusza przeciw Persom. Oblężenie Konstantynopola przez Persów i Awarów. Przybycie chana. Konstantynopol święci swoje wyzwolenie. Bitwa pod Niniwą. Najście islamizmu na granice cesarstwa.
Rozdział IV. Poltyka Heraklijusza wobec Awarów. Rokosz słowiański. Początek dwóch królestw Kroackiego i Serbijskiego. Chylenie się do upadku drugiego państwa huńskiego i ostatnie jego stosunki z Longobardami.
Rozdział V. Pierwsze misje chrześcijańskie w Hunnii. Święty Emeran z Piotiers, święty Rupert. Nowa dynastia zastępuje Merowingów. Porażka Franków pod górą Suntal. Sojusz Tassilona z Hunnami. Karol Wilki wypowiada wojnę Hunnom. Kampania Karola Wielkiego.
Rozdział VI. Polityka Karola Wielkiego wobec Hunnii. Nowa kampania Franków w Hunnii. Wjazd tryumfalny Pepina do Akwizgranu. Rokosz między Awarami. Słowianie i Bułgarowie uderzają na Hunnów. Potęga Słowian morawskich.
Zamknięcie: Przybycie Hunugarów do Europy. Kolebka narodu i języka węgierskiego. Słabość następców Karola Wielkiego. Upadek państwa morawskiego. Wzrost narody węgierskiego po obu brzegach Dunaju. Założenie trzeciego państwa huńskiego.
Część czwarta. Historia Attyli legendowa i podaniowa.
Legendy i podania łacińskie.
I. Rozmaite cechy Attyli legendowego u ludów łacińskich.
II. Myt o biczu bożym.
Legendy i podania germańskie.
I. Źródła podań germańskich o Attyli.
II. Charakter Attyli w różnych poematach germańskich.
III. Ostatnia faza tradycji. Niemiecki poemat Nibelungów.
Legendy i podania węgierskie.
I. Tradycja huńska może istnieć u Wegrów.
II. Epopja madżiarska.
III. Miecz Attyli.
Przypisy i dokumenta do tomu drugiego.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl